• Please join our new sister site dedicated to discussion of gold, silver, platinum, copper and palladium bar, coin, jewelry collecting/investing/storing/selling/buying. It would be greatly appreciated if you joined and help add a few new topics for new people to engage in.

    Bullion.Forum

Brothers Video's

Prospecting Australia

Help Support Prospecting Australia:

This site may earn a commission from merchant affiliate links, including eBay, Amazon, and others.
Thats a wicked vid mate, and shows realistically how to feed the plant...

I missed ya comments all through out the vid, but realised that you dont know *****.... and should get Miraed to do the same type of commentery as you did!!

OMG.... I know its coming... and its going to be funny!!!
 
Simmo said:
Thats a wicked vid mate, and shows realistically how to feed the plant...

I missed ya comments all through out the vid, but realised that you dont know *****.... and should get Miraed to do the same type of commentery as you did!!

OMG.... I know its coming... and its going to be funny!!!

Its taking a while.

He must be getting up steam ?

:bomb:
 
Yea, ok mate, ya got me there. :)
Some of you guys know I talk to much off camera anyway lol, also its a lot less cutting and editing if I just stay quiet sometimes.
I am finding its best to say not so much to the world now days.
 
What did the petrol cost to crush 500 kg ?

What is 1/50 th of the cost of the crusher ?

Add the two dollar figures and compare to 1.8 grams of gold x $100 per gram

Interested to know myself to be honest , but we all live in hope that the next big rock might hide a 10 grammer instead of tiny flakes.
 
At a good guess I would say around $50 to crush 500kg (was 10 bob for that 100kg test) Its about 7k for the crusher? so $140?
190 to 180 so -10??

lol I asked you guys to do the math yea! :p
 
0.9 from 100kg cost $10 in fuel just for the 100kg, just picking up the ore off the ground on the hill by the old mine.

Its a tough one, its good but its not great, just wanted to see what others thought about it?

I will not give up my day job of washing the rocks just yet, but thought it was worth a look into.
 
Brother,
A lot of the big players get a chubby at 9 g per T
One place I was at about 6 years ago it was costing $900 in production costs to get an Oz ....
from memory they were getting 4 or 5 g per ton of rock
 
Brother said:
0.9 from 100kg cost $10 in fuel just for the 100kg, just picking up the ore off the ground on the hill by the old mine.

Its a tough one, its good but its not great, just wanted to see what others thought about it?

I will not give up my day job of washing the rocks just yet, but thought it was worth a look into.

If its 0.9 per 100kg I would give it a go and try and crush more material ..you could find that the more you crush the more gold you recover ..
Spend $100 on fuel and some time crushing and see what you get from 1,000 KG
 
kemjak57 said:
If there is .9 grams to 100 kg then there should 9 grams per tonne or 1000kgs. So 10 tonne = 90 grams
Cost $1000 in fuel + $400 in VB Rob :lol: :beer:

:playful: :lol:
 
Kemjak is right on the figures based on 9g/tonne at today's price of around $86/g, 10 tonne you'll break even and own the crusher outright provided you haven't had to replace the jaws or anything else has bust over the 10t. If yield increases from the 0.9g/100kg you'll be in front.....just :) :/

Lot of slog for not much :(
 

Latest posts

Top